Łatwe i widokowe miejsca w Tatrach

Tatry to nie tylko wybitne szczyty. To także widokowe miejsca, w które można się całkiem łatwo dostać.

Świnica zachwyca, Kościelec śni się po nocach, Orla Perć powoduje dreszcze, a o Rysach wiesz już wszystko. No, ale tak się czasami zdarza, że musimy zweryfikować nasze urlopowe plany. Niedawna choroba pozbawiła nas sił, odezwał się lęk wysokości, poprzedniego dnia nabawiłyśmy się odcisków, z naszą kondycją nie jest najlepiej, mamy męża marudę, czy po prostu małe dzieci. Też marudne. Ba, albo po prostu nie chce się nam iść nigdzie daleko! A co, to grzech poleżeć dłużej w łóżku?

Czy to nas wyklucza z górskich wędrówek? Absolutnie nie! Tatry to nie tylko wysokie szczyty i niedostępne turnie, ale także piękne doliny i rewelacyjne punkty widokowe, gdzie śmiało możesz wybrać się z rodziną na rekreacyjny spacer. Oto krótka lista widokowych miejsc w Tatrach, w drodze do których nie wyplujesz sobie płuc. Pamiętajmy jednak, że to ciągle góry i pot może się pojawić.

1. Nosal.

Popularny cel wszelkich wędrówek, a to dlatego, że szlak jest względnie krótki, a ze szczytu roztacza się piękna panorama, mimo że sama góra wznosi się raptem na 1206 m n.p.m. Od zachodniej strony opada stromymi urwiskami. Wycieczkę można rozpocząć bezpośrednio z Zakopanego lub podjechać jednym z kursujących busów do Kuźnic. Stamtąd wędrówka na szczyt zajmuje kilkadziesiąt minut. Przy dobrej pogodzie widać m.in. Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę czy Kościelec. Szczególną uwagę należy zachować po opadach deszczu, gdyż skały na szczycie stają się wyjątkowo śliskie.

W drodze na Nosal

 

2. Wielki Kopieniec

Kolejna ciekawa propozycja, bo wejście na ten niewysoki szczyt (1328 , n.p.m.) zajmuje nieco ponad godzinę. U podnóża znajduję się Polana Kopieniec, gdzie odbywa się kulturowy wypas owiec i gdzie wiosną kwitną krokusy. Z wierzchołka roztacza się świetna panorama we wszystkich kierunkach. Wędrówkę można sobie urozmaicić, wybierając na wejście szlak z Toporowej Cyrhli, a schodząc przez Dolinę Olczyską do Jaszczurówki.

Odpoczynek na Kopieńcu

 

3. Rusinowa Polana

Jeden z piękniejszych i łatwiej dostępnych punktów widokowych w Tatrach. W zależności od wybranego wariantu, czas wejścia to od 60 do 80 minut. Z polany rewelacyjnie prezentują się tatrzańskie kolosy, bo widać m.in. Gerlach, Lodowy Szczyt, czy Baranie Rogi. Wszystko to można podziwiać z wygodnych ławek, zajadając się sprzedawanymi tam oscypkami. Ciekawostką są wielkie, granitowe głazy, które zostały tutaj po ostatnim okresie zlodowacenia. Łatwe dojście i piękna panorama sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Popularna Rusinowa Polana

 

4. Gęsia Szyja

Ambitniejsi mogą ruszyć z polany w kierunku pobliskiego szczytu, wznoszącego się na 1489 m n.p.m. Droga zajmuje kolejną godzinę i prowadzi po niekończących się schodach. Nagrodą za ten wysiłek jest jeszcze bardziej rozległa panorama, obejmująca dodatkowo Grań Koszystej, Masyw Wołoszyna, czy otoczenie Rysów. Naprawdę warto.

Spacer na Gęsią Szyję

 

5. Sarnia Skała

Ciekawa propozycja i kolejny niewysoki szczyt (1377 m n.p.n.), który pozwala zachwycić się górskimi widokami. Na wierzchołek można dostać się spacerując przez Dolinę Strążyską, bądź Dolinę Białego. Najkorzystniej natomiast wejść jednym wariantem, a zejść kolejnym. W pobliżu znajduje się także Wodospad Siklawica, który sam w sobie stanowi ciekawy cel wycieczki. Całość wędrówki w drodze na górę to trochę ponad dwie godziny. Dodatkowo na Polanie Strążyskiej funkcjonuje okresowo bufet, w którym spragnieni i zmęczeni mogą odpocząć.

Widok z Sarniej Skały

 

6. Polana Biała Woda

Prawdziwa perełka w tym zestawieniu. Wszystko dlatego, że droga tam prowadząca, biegnie równolegle do wiecznie zatłoczonej trasy nad Morskie Oko. Oba trakty rozdziela tylko potok, ale tyle wystarczy, żeby odnieść wrażenie, że to dwa różne światy. Szlak na Polanę Biała Woda startuje z Łysej Polany i zajmuje jakąś godzinę. Oczywiście zaprawieni turyści mogą się wybrać dalej, ale kto szuka krótkiej i rekreacyjnej trasy, ten może zakończyć swoją wyprawę właśnie tutaj. Cisza, spokój, no i rewelacyjne widoki na odległe i niedostępne szczyty.

Polana Biała Woda

 

7. Dolina Kościeliska

Popularna, czasami zatłoczona, ale nie sposób odmówić jej uroku. Przez zdecydowaną większość czasu spacerujemy płaską, szeroką i wygodną ścieżką, przekraczając urokliwe mostki i obserwując wiszące nad naszymi głowami ściany. Warto wybrać się aż do Schroniska na Hali Ornak, gdzie można nie tylko odpocząć przed drogą powrotną, ale także rzucić okiem na Bystrą – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.

Dolina Kościeliska

 

Powyższa lista to oczywiście tylko przykłady. Łatwe trasy w Tatrach, to bowiem pojęcie względne. W końcu nie odbieramy szlakowych trudności w jednakowy sposób. Nie sposób natomiast odmówić im uroku, bo widoki z każdego wymienionego miejsca po prostu zachwycają. To też świetne propozycje, gdy nie mamy całego dnia na wycieczkę, nie czujemy się najlepiej, albo chcemy po prostu zarazić górską chorobą kogoś początkującego. Łatwiej przecież zaczynać od niewymagających wędrówek, a dopiero później porywać się na te poważniejsze. Wszystkiego górskiego!

 

 DROGI CZYTELNIKU!

Mam nadzieję, że znalazłeś na blogu potrzebne informacje, które ułatwią Ci zaplanowanie własnych wędrówek. Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz drobny napiwek lub zajrzysz na stronę sklepu. Dzięki Twojemu wsparciu, będzie mi zdecydowanie łatwiej tworzyć kolejne wpisy. Z góry serdecznie dziękuję 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapisz się do newslettera

Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Podziel się:

Przeczytaj też:

×