Jagodna z Przełęczy Spalonej – Góry Bystrzyckie. Panorama z wieży widokowej.

Jagodna z Przełęczy Spalonej – Góry Bystrzyckie. Panorama z wieży widokowej.

Jagodna, to idealny pomysł na spokojny spacer, zakończony niezwykłą panoramą  z wieży widokowej.

Po porannej wędrówce na Kłodzką Górę czuliśmy się świetnie. Humory dopisywały, tak samo jak piękna pogoda, dlatego postanowiliśmy wykorzystać ten dzień na jeszcze jedną, krótką wycieczkę.

Założenie było proste – miało być łatwo i przyjemnie, a jeśli do tego pojawiłyby się widoki, to już pełnia szczęścia. Kierując się powyższymi kryteriami, obraliśmy za cel Jagodną z Przełęczy Spalonej. To właśnie na jej szczycie znajduje się wieża widokowa, z której liczyliśmy na rozległą panoramę.

 

 

Miejsce startu – Przełęcz Spalona i Schronisko PTTK Jagodna

 

Żeby bez problemu dotrzeć na miejsce startu, wpiszcie w nawigację Przełęcz Spalona lub od razu Schronisko PTTK Jagodna. Tuż obok niego znajdziecie sporych rozmiarów parking, gdzie będziecie mogli zostawić swój samochód. Pamiętajcie, że wieża widokowa na Jagodnej przyciąga wielu turystów i w sezonie bywa tu tłoczno.

Kiedy już dotrzecie na miejsce, możecie spróbować pysznego jedzenia i poleżeć na hamakach rozwieszonych przed schroniskiem. Jednak z doświadczenia polecam zrobić to po powrocie ze szczytu, bo po tak dobrym i obfitym posiłku, trudno było nam ruszyć na szlak 😉

 

Początek szlaku na Jagodną z Przełęczy Spalonej

 

Niebieskim szlakiem na Jagodną

 

Spod schroniska ruszamy wygodną, szutrową drogą, wypatrując niebieskich oznaczeń. Na szlaku nie znajdziecie żadnych morderczych podejść, dlatego to idealne miejsce na spokojny spacer zarówno dla starszych i tych najmłodszych. Śmiało możecie zabrać ze sobą wózek, pamiętając jedynie o tym, żeby cały czas podążać wygodną drogą, pomijając odbicie do lasu, które i tak ostatecznie wyprowadza nas z powrotem na szutrową drogę.

Szlak co prawda nie jest widokowy, ale mimo tego, nie można odmówić mu uroku. Otaczający las, śpiew ptaków i czekająca na szczycie Jagodnej wieża, rekompensuje ten minus.

 

Niebieski szlak w stronę wieży na Jagodnej

Wieża widokowa na Jagodnej

 

Po ok. 1,5h spokojnego spaceru, Waszym oczom ukaże się całkiem zgrabna wieża widokowa na Jagodnej. Jest ona wyższa od swojej drewnianej poprzedniczki, która miała 17 metrów wysokości i przetrwała do 1939r. Obecna wieża powstała w 2019r. w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy”.

Na 19. metrze znajduje się duża, okrągła platforma widokowa. Prowadzą na nią dość wąskie, kręcone schody i może się zdarzyć, że osoby z lękiem wysokości będą miały problem z wejściem na samą górę.

Podłoga głównego tarasu widokowego, pokryta jest deskami, co być może zapewni Wam większy komfort na górze.

Przy dobrej pogodzie widoki z wieży potrafią zachwycić. Z góry możecie dojrzeć m.in. Masyw Śnieżnika, Masyw Ślęży czy Góry Orlickie.

 

Wieża widokowa na Jagodnej

 

Widoki coraz bliżej

 

Panorama z wieży widokowej na Jagodnej

Nie zapomnijcie o pieczątce Korony Gór Polski, oczywiście jeśli je zbieracie. Znajdziecie ją w schronisku PTTK Jagodna, a od 17.03.2023r. podobno również na szczycie pod wiatką, w nowej w skrzyneczce. Jeśli faktycznie tam jest, dajcie znać w komentarzach 🙂

 

Jagodna

Odpoczynek w schronisku PTTK Jagodna

 

Spacer na Jagodną z Przełęczy Spalonej nie jest ani długi, ani wymagający, ale po powrocie warto wstąpić do uroczego schroniska i nieco się posilić. A jest czym 😀  Osobiście polecam Wam racuchy z jagodami i omlet drwala. Zresztą, zerknijcie na stronę schroniska PTTK Jagodna i przekonajcie się sami, że warto tam zajrzeć i odpocząć po wędrówce 😊

 

Schronisko PTTK Jagodna

 

Zostawiam Wam jeszcze krótki film z wejścia na Jagodną. Będzie mi miło, jeśli zasubskrybujecie kanał i zostawicie łapkę lub komentarz, żeby być na bieżąco 🙂

 

 DROGI CZYTELNIKU!

Mam nadzieję, że znalazłeś na blogu potrzebne informacje, które ułatwią Ci zaplanowanie własnych wędrówek. Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz drobny napiwek lub zajrzysz na stronę sklepu. Dzięki Twojemu wsparciu, będzie mi zdecydowanie łatwiej tworzyć kolejne wpisy. Z góry serdecznie dziękuję 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Skomentuj