Dlaczego srebro ciemnieje i jak dbać o naszą biżuterię.
Zapewne większość z nas posiada coś srebrnego w swojej kolekcji- ulubione kolczyki, łańcuszek lub pierścionek. Tylko co zrobić, kiedy zamiast cieszyć nas swoim blaskiem, zaczynają ciemnieć, a na ich powierzchni powstaje nieestetyczny nalot? Czy to znaczy, że nasza biżuteria jest podróbą i musimy się z nią pożegnać? Nic bardziej mylnego.
Dlaczego więc srebro ciemnieje?
Srebro ciemnieje i jest to całkowicie naturalny proces, który wynika z jego właściwości chemicznych. W największym stopniu przyczyniają się do tego związki siarki (głównie tlenek siarki), które znajdują się w powietrzu. Im ich więcej, tym szybciej zachodzą zmiany widoczne na naszej biżuterii, która najpierw traci blask, a następnie pokrywa się żółtym, brązowym, a na końcu czarnym nalotem. Niestety, im bardziej zanieczyszczone powietrze, tym szybciej widać zachodzące zmiany.
Jednak nie tylko powietrze ma wpływ na wygląd naszych srebrnych dodatków. Do tego procesu przyczyniają się również kosmetyki, perfumy, mydło, woda, a nawet skład potu (jeśli dieta jest bogata w biało, wówczas wydziela się więcej siarkowodoru.)
Jak więc poradzić sobie z tym problemem?
Aby dłużej cieszyć się pięknym wyglądem naszej biżuterii, warto zastosować kilka prostych zasad:
– zawsze zdejmujmy biżuterię przed kąpielą, basenem czy myciem naczyń, srebro nie lubi moczenia
– poczekajmy, aż balsam lub krem wchłonie się całkowicie, a skóra będzie sucha i czysta
– srebro błyskawicznie ściemnieje, jeśli będziemy przechowywać je w łazience, ponieważ nie lub wilgotnych i ciepłych pomieszczeń
– zdejmujmy biżuterię do spania oraz prac domowych, dzięki czemu unikniemy uszkodzeń mechanicznych (zarysowań) oraz chemicznych (np. pęknięcia lutów)
– srebro najlepiej przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, oddzielając od siebie poszczególne dodatki, żeby nie uległy porysowaniu
Czyszczenie srebra
Powstanie ciemnego nalotu jest nieuniknione. Dlatego warto od czasu do czasu sięgnąć po specjalne preparaty, które przywrócą nieskazitelny wygląd naszej srebrnej biżuterii.
Świetnie sprawdzą się specjalne ściereczki lub płyny do jej czyszczenia, które kosztują kilka złotych, a starczą nam na dłużej. W przypadku tych środków, zawsze postępujemy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
Jeśli zabrudzenie jest mocne, warto oddać biżuterię do złotnika, który w profesjonalny sposób przywróci jej blask.
Nie polecam czyszczenia srebra pastą do zębów (zwłaszcza z granulkami) i szczoteczką. Srebro jest bardzo delikatne i mogą powstać na nim mikrouszkodzenia i rysy, które jeszcze bardziej będą zbierały brud, nie wspominając o wyglądzie naszej biżuterii.
Srebro ciemnieje, ponieważ jest to naturalny proces (o ile produkt nie jest oksydowany, co powinno być dokładnie opisane przy sprzedaży) i pozostaje nam zaakceptować cechę tego materiału. Dbajmy więc o naszą biżuterię, odpowiednio ją przechowujmy i czyśćmy. Jeśli stanie się to naszym nawykiem, to z pewnością długo nam posłuży i będzie zachwycać nas swoim blaskiem.