Góra Ślęża z Sobótki. Panorama z wieży widokowej.

Góra Ślęża idealnie nadawała się na krótką wycieczkę.

Góra Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży. Jej imponująca sylwetka kusi z daleka, a tajemniczość przyciąga wielu, w tym mnie. Dodatkowo odwiedzając Ślężę można dopisać sobie kolejny szczyt do kolekcji w Koronie Gór Polski, Koronie Sudetów Polskich i Koronie Sudetów, dlatego warto się tu wybrać.

Po długich miesiącach lockdownu, to właśnie szlak na Ślężę wybrałam na górskich rozruch. Możliwości, żeby dostać się na szczyt istnieje mnóstwo, ja natomiast wybrałam szlak z Sobótki. Auto zostawiłam na parkingu przy ul. Armii Krajowej, skąd należy podejść kawałek asfaltową drogą pod Dom Turysty w Wieżycy i tam odbić w lewo. Ten odcinek nie powinien Wam zająć więcej, niż 10 min. Od tej pory, na szczyt miały mnie prowadzić żółte oznaczenia.

 

Początek szlaku na Ślężę

 

Brama na szlaku

Brama na szlaku

 

Po przekroczeniu „bramy”, szlak zaczyna piąć się ostro do góry. Zaskoczył mnie ten odcinek, ponieważ spodziewałam się łagodnej, leśnej ścieżki, a tymczasem moja kondycja została wystawiona na próbę od samego początku. Jednak szybko zza drzew wyłoniła się wieża Bismarcka, co dało nadzieję na chwilę wytchnienia. Owa wieża ma 15 m i jest punktem widokowym, z którego podobno, przy dobrej pogodzie można obserwować Karkonosze ze Śnieżką, Równinę Śląską i Wrocław. Niestety nie było mi dane ich podziwiać, gdyż wieża otwarta jest w weekendy przy dobrej pogodzie. Dlatego wybierając się tutaj  z myślą o dalekich obserwacjach, z pewnością warto upewnić się, czy jest w danym dniu czynna.

 

Ostro do góry

Ostro do góry

 

Wieża Bismarcka pośród drzew

Wieża Bismarcka pośród drzew

 

Od tej chwili szlak staje się bardzo przyjemny, daje wytchnienie od podejść, a cień jest zbawienny w ten upalny, duszny dzień. Docieram do wiaty, w której można zrobić sobie chwilę przerwy. Niestety tony śmieci niszczą urok tego miejsca i dlatego nie zatrzymuję się tu zbyt długo.  To tu szlak żółty łączy się z czerwonym , który wybiorę na zejściu.

 

Poznaj wyjątkową biżuterię górską

Po kilkunastu minutach marszu, po prawej stronie, moim oczom ukazała się stara klatka z porwaną siatką. To za nią znajdują się starożytne rzeźby kultowe. „Panna z Rybą” i „Niedźwiedź”. Niestety czas nie oszczędził tych postaci i mają już wiele ubytków. Za to legendę o służącej Gertrudzie i niedźwiedziu oraz o tym, co ich tu spotkało, możecie poznać dzięki umieszczonej przy nich tablicy.

 

Klatka z rzeźbami

Klatka z rzeźbami

 

Panna z rybą i Niedźwiedź

Panna z rybą i Niedźwiedź

 

Stąd do szczytu Ślęży nie zostało już wiele. Pewnie kiedyś, ta leśna ścieżka dłużyłaby mi się niemiłosiernie, ale nie tym razem. Nie wiem, czy to za sprawą tak długiego siedzenia w domu, czy ciszy i spokoju, ale wędrowało mi się niezwykle przyjemnie. Cieszyło mnie wszystko, śpiew ptaków, soczysta zieleń dookoła i malutkie nornice, które biegały po szlaku.

 

Ślęża coraz bliżej

Ślęża coraz bliżej

 

Po wyjściu z lasu na polanę, zaskoczyła mnie pustka. Kilka osób na szczycie Ślęży to nie było to, czego się spodziewała. Nie, żebym narzekała, jednak to miejsce kojarzy mi się z grillami i gwarem. W końcu to popularne miejsce, a bliskość Wrocławia sprawia, że wiele rodzin wybiera to miejsce na weekendowy odpoczynek. I wcale się nie dziwię, bo gdybym mieszkała w takiej odległości, robiłabym dokładnie tak samo.

Na szczycie Ślęży znajduje się Dom Turysty im. Romana Zmorskiego, Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża wraz z masztem anteny nadawczej, wiata turystyczna, krzyż milenijny, Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, obok którego stoi rzeźba niedźwiedzia oraz wieża widokowa.

 

Góra Ślęża

Góra Ślęża

 

Dom Turysty na Ślęży

Dom Turysty na Ślęży

 

Niedźwiedź

Niedźwiedź – starożytna rzeźba kultowa

 

Kościół możecie zwiedzać za darmo w weekendy, a za wejście na wieżę i zejście do podziemi, pobierana jest symboliczna opłata. Jeśli jednak traficie tu w środku tygodnia lub nie chcecie płacić za wejście, macie jeszcze jedną opcję podziwiania panoramy ze szczytu. Obchodząc Kościół z prawej strony i kierując się za niebieskimi oznaczeniami docieram bowiem do wieży widokowej. Mierząca 12 m, bardzo „techniczna”, żelbetonowa wieża widokowa na Ślęży, oferuje całkiem fajne widoki. Niestety przejrzystość powietrza nie pozwoliła na bardzo dalekie obserwacje, ale i tak byłam zachwycona.

 

Wieża widokowa na Ślęży

Wieża widokowa na Ślęży

 

Góra Ślęża

Panorama z wieży widokowej

 

Ślęża

Widok ze Ślęży

 

Góra Ślęża z Sobótki

Wieża Kościoła

 

Widok ze Ślęży

Widok może zachwycić

 

Ślęża, to niezwykle tajemnicze, owiane wieloma legendami miejsce. Zw względu na dobry dojazd do Sobótki, bliskość Wrocławia i masa szlaków, prowadzących na jej szczyt sprawia, że to idealne miejsce na odpoczynek dla rodzin z dziećmi.

Na start wybrałam szlak żółty spod Domu Turysty pod Wieżycą. Nie lubię wracać tą samą drogą, więc żeby chociaż trochę urozmaicić sobie zejście, przy wiacie wybrałam czerwone oznaczenia . Taki wariant przejścia wg. map w dwie strony zajmie Wam ok.3h. Zapewniam Was jednak, że nie ma się po co spieszyć. Ślęża to niezwykle urokliwe miejsce i bez wątpienia warto spędzić tu dłuższą chwilę.

 

 

Zostawiam Wam jeszcze krótki film z wejścia na Ślężę. Będzie mi miło, jeśli zasubskrybujecie kanał i zostawicie łapkę lub komentarz, żeby być na bieżąco 🙂

 

 DROGI CZYTELNIKU!

Mam nadzieję, że znalazłeś na blogu potrzebne informacje, które ułatwią Ci zaplanowanie własnych wędrówek. Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz drobny napiwek lub zajrzysz na stronę sklepu. Dzięki Twojemu wsparciu, będzie mi zdecydowanie łatwiej tworzyć kolejne wpisy. Z góry serdecznie dziękuję 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapisz się do newslettera

Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Podziel się:

Przeczytaj też:

×